Egzersiz Olarak Dans

Egzersiz Olarak Dans

Dans Ederek Zayıfla – Zumba, Fit Dance, Salsa ve Daha Fazlası…

Haftanın belli günlerinde yapılan dans egzersizleri ve eğitimleri kişilerin daha fit ve esnek bir vücuda kavuşmasını sağlarken, fazla kilolarından kurtulmalarına da yardımcı olmaktadır. Dans ederek zayıflama, belki de dünya üzerindeki en keyifli metotlardan biridir. Öyle ki eğlenceli müzikler kıvrak ritimlerle bir araya gelir ve kalabalık eşliğinde dans etmenin keyfi yaşanılır.

Zayıflatan danslar hangisidir?” diye merak ederseniz karşınıza birbirinden farklı seçenek çıkacaktır. En ünlüsü ise zumba dansı ile zayıflamaktır. Daha sonra ise oryantal, fit dance, salsa, merengue ve hip hop gibi türler öne çıkacaktır.

Dans ederek kilo vermek çok eğlencelidir ve her yaş grubuna hitap etmektedir. Tarzınıza uygun bir tür seçerek hemen derslere katılabilir ve hiç olmadığınız kadar esnek bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Zayıflatan Dans Türleri

Hareketli müziklerin eğlenceli figürlerle buluştuğu dans türleri, kişilerin sağlıklı bir şekilde zayıflamasına yardımcı oluyor. Bu sebeple o türler zayıflama dansı olarak anılıyor. Kişiler ise tercihlerini eğlenceli olanlardan yana kullanıyor. Zumba ve oryantalin bu konuda yarış içinde olduğunu söylemek mümkündür.  Diğer seçenekler ise azımsanmayacak kadar çoktur.

Zumba

1990’lı yıllarda tüm dünyada fenomen olmaya başlayan Zumba, bugün milyonlarca kadın tarafından uygulanıyor ve başarılı sonuçlara imza atılıyor. Latin dans hareketleri ile aerobik figürlerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan zumba, müzikleriyle de kişileri kıpır kıpır yapmaya yetiyor.

Pek çok kadın tarafından sevilmesi ve başarıya ulaşması ise zaman içerisinde farklı çeşitlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bugün pek çok dans okulunda ve spor salonunda Zumba fitness, toning, Aqua, Tomic ve Gold çeşitleri uygulanmaktadır.

Oryantal

Türk kadının en çok uyum sağladığı ve sevdiği danslardan biridir oryantal. Figürlerinin bel ve kalça üzerinde yoğunlaşması ise vücudun çok daha esnek olmasını sağlamaktadır. Düzenli olarak yapıldığı taktirde ise fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Müziği de tıpkı figürleri gibi eğlencelidir… Dünyanın en eski danslarından biri olması nedeniyle de oldukça zengin çeşitleri vardır. Uzman eğitmenler eşliğinde kendinizi kıvrak figürlere bırakabilir ve esnek bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Fit Dance

Latin, Flamenko, hip hop, roman ve country gibi dansların ritimlerini barındıran Fit Dance için hareketli bir tür demek yanlış olmayacaktır. Düzenli olarak yapıldığında vücudunuzdaki kondisyonun arttığını, bedeninizin şekillendiğini hemen fark edeceksiniz. Fit Dance’in temelinde dans figürleri ve fitness hareketleri vardır. Böyle olunca da hemen kilo vermeye başlayacaksınız.

Salsa

Latin danslarının en hareketlisi olarak kabul edilen Salsa, kalça ve bel hareketleri ile dikkat çekiyor. Egzersizlerin düzenli olarak yapılması da kişinin yaşamında ve bedeninin de belli farklılıkların oluşmasını sağlıyor. Önce yürüyüş ve duruşlarda kıvraklık beliriyor daha sonra ise belli kasların sıkılaştığı fark ediliyor.

Zayıflama etkisinin yanında salsanın öne çıkan başka avantajları da vardır. Öncelikle popüler bir dans türü olduğu için sosyal hayatınız hareketlenir ve kalabalık gruplar halinde çalışabilirsiniz.

Hip Hop

Serseri ruhlu bir dans türü olan hip hop, akrobasiye yakın hareketleri ile dikkat çekmektedir. O aşamaya gelene kadar ise kişilerin düzenli olarak egzersiz yapması tavsiye edilir. Bu egzersizler sayesinde beden zorlanır, çok daha esner ve çalışmayan kaslar sıkılaşmaya başlar.

Hip hop dansını öğrendikçe daha çok yapmak isteyeceksiniz. Çünkü her ortamda rahatlıkla uygulanabilir ve cesur hareketleriyle herkesin dikkatini çeker. Ayrıca çeşitli koreografilerle dansınızı geliştirebilirsiniz. Tüm aşamalarla kas gücünüzü geliştirebilir ve hayal ettiğiniz güzelliğe kavuşabilirsiniz.