Düğün Dansı Derslerine Ne Zaman Başlamalıyım?

Düğün Dansı Derslerine Ne Zaman Başlamalıyım?

Düğün dansı derslerine normalde 1-1.5 ay aylık bir süre önce başlamak gerekir. Haftada 1 gün 1 saatten haftada 1 ders yapılması idealidir. Son dersin düğüne çok yakın olması da önemlidir. Çünkü son provada detaylar sıcağı sıcağına çalışılmış ve oturmuş olacaktır. Zaman çok az kalmışken, dans için başvursanız da tabiri caizse günü kurtaracak bir çalışma yapılabilmektedir. 1 kez buluşma ve 2 saatlik acil durum paketi de oldukça kurtarıcı özellik taşımaktadır. Zamanı olmayan çiftler genellikle bu kurtarıcı paketi tercih etmektedir.

Düğün dansı eğitmenleri, düğün dansı derslerine ne zaman başlanmalı diyenleri esnek olmaları konusunda uyarıyor. Düğün günü ne kadar yaklaşırsa gelin ve damat adayının da stresinin o kadar artacağını söyleyen eğitmenler, hazırlıksız yapıldığı belli olan bir dans ile sahneye çıkmanın çiftimizi mutsuz edeceğini söylüyor. Bu sebeple düğün dans kursu için erkenden kayıt yaptırarak zamansızlık gibi bir problemle karşılaşmamak mantıklı geliyor.

Yaz Düğünü Mü Yoksa Kış Düğünü Mü?

Düğün dansı derslerine ne zaman başlamalıyız diye düşünenler için yaz ve kış düğünlerinde farklı bir konsept düzenlenebilir. Genellikle yaz düğünlerini tercih eden çiftler düğünden 1 ya da 2 ay önce derslere başlayabilirler. Ancak sıcak havaların etkisini unutmayarak hareket etmeli ve kendilerini fazla yormayacak dansları seçmeliler.

Kış düğünü için hazırlık yapanlar ise her türlü aksiliğe hazır olmalılar. Kışın karşılaşabilecek kötü hava ve trafik durumunu hesap ederek yakın bir lokasyonda eğitim almaya özen göstermeliler. Derslerin aksaması hazırlıksız bir düğün yapmanıza neden olabilir.

dugun-dansi-derslerine-ne-zaman-baslanir Düğün Dansı Derslerine Ne Zaman Başlamalıyım?
ne-zaman-dugun-dansi-almaliyim Düğün Dansı Derslerine Ne Zaman Başlamalıyım?

Ne Kadar Zor?

Düğün dansı almaya başlayınca aslında dans etmenin düşündüğünüz kadar zor olmadığını göreceksiniz. Bu nedenle aylar öncesinden düğün dansı almanıza gerek yok. Detaylı ve zor bir koreografi çıkaracaksanız 2 aydan fazla bir eğitim de alabilirsiniz.

Dans Türüne Göre Eğitim Süreçleri

Düğün dansına ne zaman başlanır diye düşünenler ilk olarak sahneye koymak istedikleri düğün dansı türüne karar vermeliler. Her dans için 1 – 2 aylık hazırlık süreci yeterli olmayabilir ya da fazla gelebilir.

Düğün Dansı Tango:

Tango için düğün dansı derslerine ne zaman başlamalıyım diye düşünüyorsanız eğitmenleriniz sizlere en az 1 ayınızı dans derslerine ayırmanız için öneride bulunacaklardır. Haftada 1 gün 1 saat ders yapmak tango öğrenmek için yeterli olacaktır. 1 ay sonunda ise muhteşem bir koreografiye imza atabilirsiniz. Arjantin’in büyülü ritimlerine sahip bu dansı yaparken sert adımlar, vurucu bakışlar ve o izlenmeye doyamayacak teatral hava sadece sizi değil tüm izleyenleri de mutlu edecektir.

Düğün Dansı Vals:

Ne zaman düğün dansına başlanır, ne kadar sürer sorusu vals için de 1 aylık bir süreçte yeterli görünmektedir. Kolay bir dans olması nedeniyle de çiftler tarafından çabucak öğrenilen vals, hem romantik hem de eğlenceli ezgileriyle ideal bir düğün dansı olarak dikkat çekiyor.

Düğün Dansı Salsa:

Salsa, kalça ve bel figürlerine dayalı bir dans olarak dikkat çeker. Genellikle düğün dansı için vakit ayıramayan çiftler salsayı tercih edebilirler. 2 ya da 4 saatlik bir eğitim salsa yapmak için yeterli olur. Ancak her ihtimale karşı düğün töreninizden en az 1 – 1,5 ay önce dans eğitimlerine başlamanız önerilir.

Ne zaman düğün dansı almalıyım diyenler, seçtikleri dansın türüne, koreografinin zorluk derecesine ve ders alabilecekleri zamana göre eğitmenleri ile birlikte çalışma süresini belirlemeliler. Büyüleyici bir dans hazırlamak isteyenler eğitimleri için özel vakit ayırmalılar…