Hamilelikte Dans

Hamilelikte Dans

Hamilelikte dans etmenin faydaları

Dans hamilelik süresince harika bir egzersiz! Vücudunuzu sadece sevdiğiniz müziklerle hareket ettirmekle kalmıyor, aynı zamanda kaslarınızı toplandırırken sizi esnek kılacaktır. Hızlı tempolu bir danstan bir kardiyovasküler egzersiz yapabilir veya bale pozisyonlarını korurken kas tonusunu uzatabilir ve koruyabilirsiniz.
Her türlü hamilelik egzersizi yapmadan önce, sağlık uzmanınıza danışın. Hamile kalmaktan önce düzenli olarak dans ettiyseniz, muhtemelen daha önce olduğu gibi aynı yoğunluğa sahip danslara devam edebilirsiniz, ancak karnınız genişledikçe değişiklik yapmanız gerekecek.
İlk üçüncü ayda dans etmek için ipuçları
Normalde yaptığınız gibi dans edin, ancak  birkaç önlemi aklınızda tutun :
Önce ısın. Isınma, egzersiz için eklemlerinizi ve kaslarınızı hazırlar ve kalp atış hızınızı yavaşlar. Isınma atlamak yaralanmalara yol açarak bağlar ve eklemleri zorlayabilir. Isınmanın en etkili yolu, düşük yoğunlukta dans ederek ve egzersiz seviyenize kademeli olarak 5 ila 8 dakika kadar inşa etmektir.
Vücudunu dinle. Dansınızın yoğunluğunu kendinizi nasıl hissettiğinize göre ayarlayın. Konuşmayı rahatça devam edemezseniz yavaşlayın ve nefesinizi tutamıyorsanız bir mola verin.
Nazik olmak. Bir ayağını yerde zemine tutarak egzersizinizi eklemlerinizde kolaylaştırın. Eklemleriniz belirli hamleler yapmaktan bıkarsa, yürümek veya yan yana basmak gibi başkalarını değiştirmeyi deneyin.
Vücudunuzun sınırlamaları hakkında her zaman haberdar olun ve çok fazla şey yaptığınızı gösteren işaretlere dikkat edin. Bunlar, bir egzersiz sonrası şiddetli kas güçsüzlüğü ve acıyı, daha sonra canlandırılmak yerine tükenmiş hissi içerir.
İkinci ve üçüncü trimesterde dans etmek için ipuçları
Dans türünü düşünün Zumba, hip hop ve dokunma gibi keskin, sarsıcı hareketlerin büyüdükçe daha zorlaştığını görebilirsiniz, aksi halde rahat olduğunuz sürece devam edebilirsiniz.
Balo dansı, kalp atış hızınızı arttırmak ve kaslarınızı harekete geçirmek için harika bir yoldur, ancak siz ve eşinizin karnınız genişledikçe değişiklik yapmanız gerekecektir.
Göbek dansı sizi esnek kılar ve nazik hareketler gebelik için iyi bir seçimdir.
Büyüyen karnınız için rutini değiştirin
Göbeğiniz büyüdükçe ağırlık merkezi de değişir. Kendinizi dengesiz hissettiren hareketlerden kaçınarak dengenizi koruyun ve adımlar arasında sallanırsanız yavaşla.
Hareketlerin hareket aralığını kısaltın (bükülmelerinizi kısaltın veya adım atmayın).
Dans egzersizleri sırasında ağrı hissederseniz, eklem veya kas rahatsızlığı başlamadan önce ne kadar süre çalıştırabileceğinizi ve o kadar uzun dans etmediğinizi takip edin.
Bir grup dans sınıfa girerseniz, daima sizinle diğerleri arasında en az bir bacak uzattığınızdan emin olun. Aksi takdirde, birisi yanlışlıkla yineleme sırasında sizi tekmeleyebilir veya itebilir.
Hamilelikte dans güvenliğini korumanın anahtarı, vücudunuzun egzersiz yaptığınız her gün farklı şekilde yanıt vereceğini akılda tutmaktır “diyor MS, maternal fitness konusunda uzmanlaşmış bir egzersiz fizyologu olan Catherine Cram. Sizin için bir gün çalışanların bir sonraki rahat hissetmeyebileceği için, rutini istediğiniz sıklıkta ayarlayın.
Ayrıca, giydiğiniz ayakkabıların spora uygun olduğundan emin olun. Koşu ayakkabıları dans için iyi bir seçim değildir, çünkü ağır olma eğilimindedirler ve daha geniş tabanlar dans hareketleriyle açmaya neden olabilir. Dans hareketleri için tasarlanmış bir çift ayakkabıya yatırım yapın ve doğru ebatta olduğundan emin olmak için ayağınızı ölçün. ( Gebelik sırasında ayaklarınız daha büyük olabilir .)
Doğum öncesi dans dersleri veya DVD’leri bulma
Doğum öncesi dans dersleri verilip sunulmadığını görmek için spor salonlarını, topluluk dinlenme merkezinizi veya YMCA’yı kontrol edin. Yerel dans stüdyolarında arkadaşlarınızdan ve iş arkadaşlarınızdan, çevrimiçi ya da haftalık makalelerde iyi tavsiyeler alabilirsiniz.
Cram, “Dans dersleri diğer kadınlarla tanışmak için mükemmel bir yoldur” diyor ve “Eğitmen size değişiklikler yapmada yardımcı olmaktan hoşnut kaldığı sürece yalnızca gebelik sınıfı olması gerekmiyor.” Eğer bir sınıfla devam ediyorsanız hamilelikten önce yapıyordun, sadece eğitmenine hamile olduğunu bildirsin. “
İklim kontrollü ve dansa uygun zemin tipine sahip (genellikle ahşap) bir odada düzenlenen sınıfları seçin. Yakınında bir su çeşmesi ve bir banyodan da emin olun.
Evdeki egzersiz programlarından en iyi sonucu almak için prenatal dans DVD’sini deneyin veya akış yapabileceğiniz bir programı bulmak için çevrimiçi olun. Ayrıca halka açık bir kütüphane deneyebilirsiniz – aradıklarınız yoksa diğer kütüphanelerden DVD talep edebilirsiniz.
Bir dans antrenmanından sonra boğaz ağrıyorsan ne yapacaksın
Eklem veya kas rahatsızlığı veya ağrı bir veya iki gün sonra gitmezse, rutini durdurun ve üç ila beş gün dinlenin. Bunun yardımı olmazsa, eklemlere stres atmayacak yüzme gibi başka bir egzersiz türünü bulmanız gerekebilir. Hala bir hafta sonra yaralanmanız durumunda doktorunuzla görüşün.