Dans Okulunuzu Seçerken…

Dans Okulunuzu Seçerken…

Bana en uygun dans hangisidir

Sorusuyla başlayan bu tutku, beraberinde sonu olmayan bir maceraya çıkarır insanları. Sizin stilinize, karakterinize uygun mutlaka bir dans vardır. Sadece onu keşfetmeli ve tüm bedeninize giymelisiniz.

Bir dans türü sadece popüler olduğu için seçilmemelidir… Figürler ve müzik sizin duruşunuzu, duygularını, karakterinizi yansıtmalıdır. Bunun için önce müzik tarzınızı belirlemeniz tavsiye edilir. Bu sayede hem kendinizi rahatlıkla ifade edebilirsiniz hem de kendinize daha çok güvenirsiniz.

Bu aşamayı tamamladıktan sonra dansın tarihiyle ilgili bilgileri araştırmanızda yerinde olacaktır. Çünkü bazen bir figür kendine çekiverir insanları bazen de tarihte yaşanmış gizli bir sır… Aradığınızı nasıl bulacağınız hiç önemli değildir aslında. Sadece içinizdeki sesi dinlemeniz yeterlidir.

Kendinizi Tanıyın!

  • Yetenek ve uyum

Dans etmek için az da olsa yeteneğe ihtiyacınız vardır. Bu sebeple hangi dansla uyum sağlayacağınızı belirlemelisiniz. Rahat yapacağınız figürlere sahip bir türü tercih etmek kendinize olan güveni artıracaktır.

  • Özel merak ve hobi

Bazen hangi dansa yatkın olduğunuzu bilmeseniz de bir türe karşı kendinizi yakın hissedebilirsiniz. Kimi zaman tangonun adımları çeker sizi kendine bazen de salsanın kıvrak hareketleri. Bu durumda eğitmenle görüşmeli ve onun fikirlerini de dikkate alarak karar vermelisiniz.

  • Araştırma süreci

Net bir karar vermeden önce tüm dans türleri hakkında fikir sahibi olmakta fayda vardır. Bu durumda önce danslarla ilgili videoları izlemelisiniz. Daha sonra ise o türle ilgili tarihi bilgileri okumalı, ünlü dansçıların hayat hikayelerini öğrenmelisiniz. Hatta bazen bir film kararınızda etkili rol oynayacaktır.

  • Amatör mü, profesyonel mi?

Dans etmeye başlamadan önce bu soruyla ilgili net bir yanıt vermeniz gerekir. Unutmayın amacınız iyi bir sosyal dansçı olmaksa hemen hemen tüm tarzları yapabilirsiniz. Profesyonellik ise niyetiniz sizi uzun bir eğitim süreci bekliyor demektir.